בעיות בדרכי השתן אצל חתולים

תופעת ה"אבנים" בדרכי השתן אצל חתולים הינה בעיה מוכרת וידועה כיום בקרב רוב מגדלי החתולים, נוסיף ונאמר  כבר כאן בפתיחה שהתופעה קיימת גם אצל כלבים ובהמשך נרחיב מדוע היא נפוצה יותר אצל החתולים

מהי אותה תופעת האבנים בדרכי השתן? ממה היא נוצרת? למה היא עלולה לגרום? ואיך מטפלים? על כל אלו ועוד אנו נענה במאמר הבא. לפני זה בואו נבדיל בין שתי תופעות, דלקת בדרכי השתן אשר יכולה להיגרם מזיהומים או מחלות אחרות ובהמשך גורמת גם לאבנים בדרכי השתן. והשנייה היא אבנים בדרכי השתן. במאמר זה אנו ניגע בתופעה השנייה. אותם האבנים בדרכי השתן הם בעצם מלחים (מינרלים) אשר הצטברו לכדי אבן קטנה שביחד עם אבנים נוספות עלולה לגרום לסתימה בצינורית השתן (אצל זכרים). חתולים המועדים לסבול מחסימות בדרכי השתן הם בעיקר זכרים שעברו סירוס או הסובלים מבעיות השמנה, אם כי זה לא מעיד על יתר החתולים.

מאיפה האבנים מגיעות? בשתן של החתול ישנה רמה מסוימת של חומציות אשר גורמת לפירוק של אותם מלחים הנמצאים בשתן, כשרמת החומציות הזו נפגעת מאיזושהי סיבה עלולות להיווצר אותן אבנים. גורם נוסף הוא ריכוז השתן. וכדי להבין את הנקודה הזו נשתמש בדוגמא מחיי היומיום שלנו. כולנו מכירים את התופעה של מלח בכוס מים שאינו מתמוסס. ולא משנה כמה נערבב את כוס המים המלח עדין ישאר שקוע בתחתית. הדרך היחידה לגרום לשאר המלח להתמוסס במים היא להעלות את כמות המים ביחס למלח, ז"א – להוסיף מים לכוס. דמיינו עכשיו את דרכי השתן של החתול, המלחים שמצטברים לכדי אבן קטנה לא מתמוססים בעיקר בגלל מחסור בנוזלים אשר יעזרו להם להתמוסס. בדיוק כמו עם כוס המים והמלח. אצל חתולים בכללי קיימת בעיה של חוסר שתייה, החתולים צריכים "עידוד" כדי לגשת לקערת המים ולשתות. מים זורמים הם פתרון מצוין לבעיה זו, תנסו להשאיר ברז מים פתוח בסביבת החתול ולבסוף תיווכחו לגלות שהוא שותה מברז המים. בחנות חיות באשקלון תוכלו למצוא מתקן שהוא מעין מזרקה של מים. המתקן המיוחד הזה נועד בדיוק בשביל לגרום לחתול "להתעניין" יותר במים. מים זורמים מפתים יותר את החתול וכשיש כאלו בסביבתו הוא שותה יותר. אז כאמור שתייה מרובה תעזור מאוד במניעת הצטברות אבנים בדרכי השתן אבל מה קורה כשכבר יש אבנים כאלו?

חתול שאינו מסוגל לתת שתן סובל, סובל מאוד. לכם מגדלי החתולים יש תפקיד מכריע בזיהוי הסימנים המעידים על בעיות בדרכי השתן. בדרך כלל החתול יתקשה לתת שתן, יכנס ויצא מארגז הצרכים לעיתים תכופות מבלי לעשות צרכים, יכול להיות טפטוף של שתן אצל חתול הסובל מהיווצרות אבנים בדרכי השתן, החתול יילל כשהוא משתין ואפילו יכול להיות שיצא לו קצת דם בשתן. בין 24 ל 36 שעות מהרגע שהחתול לא יכול לתת שתן לרוב הוא יתחיל להיות אפאתי, לא חיוני, ללא תאבון וישנוני. עליכם לזהות את כל זה מבעוד מועד ולמהר עם החתול לוטרינר, חתול שאינו יכול לתת שתן לא מוציא החוצה את הרעלים והמלחים היוצאים בשתן בצורה סדירה. דבר זה יגרום בסופו של דבר לעליית ריכוז האשלגן של החתול וזה עלול לפגוע בתפקוד הלב ולגרום לקריסתו.

השלב הבא תלוי מאוד במצב בוא הגיע החתול לוטרינר, יכול להיות שידרש ניתוח להוצאת האבנים והרחבת צינורית השתן. אם המצב לא חמור עד כדי כך ימליץ הוטרינר על מזון אותו תוכלו למצוא בחנות חיות באשקלון העובדת עם מזונות רפואיים. המזון יעזור לחתול בפירוק האבנים אשר יצאו בסופו של דבר בשתן. את המזון המיוחד יאכל החתול לתקופת זמן מסוימת בהתאם להמלצת הוטרינר ואז יחזור למזון יבש רק שהפעם תצטרכו להתאים לו מזון אשר יסייע במניעת חזרת האבנים. בדרך כלל יאכל החתול מזון עם רמת מלחים נמוכה המעודד שתייה מרובה.

את מגוון המזונות המיוחדים למניעת בעיית האבנים בדרכי השתן תוכלו למצוא בצ'יוואווה – חנות חיות באשקלון, בנוסף לשאר מוצרים לטיפול וטיפוח חיית המחמד.