איך לבחור מזון מתאים לכלבכם?

איך אנחנו יודעים שהמזון שבחרנו לכלב/חתול הוא המזון המתאים לו ביותר?

היום יותר מתמיד המשימה של בחירת מזון מתאים לכלב או לחתול היא משימה קשה ומורכבת. ישנם מאות אם לא אלפי סוגי מזונות הנמכרים בשוק החופשי, אז על מה צריך לשים לב כשבוחרים אוכל לכלב? מה נחשב מזון טוב ומה פחות? ואיך אנחנו יודעים שהמזון שבחרנו לכלב/חתול הוא המזון המתאים לו ביותר?

בשונה מאבותיהם הכלבים של היום נחשבים אוכלי כל, מבלי להיכנס יותר מדי לתחום נגיד רק שתכונה זו מאפשרת לכלבים של היום לאכול מזונות שבעבר היו אולי עלולים לפגוע בהם. ועדין הכלב בימינו חייב לקבל בתזונה שלו חלבונים, ויטמינים, סיבים תזונתיים, שומנים ועוד יסודות רבים כמו ברזל, אבץ וכו'. בתחום המזון לבעלי חיים ובפרט באוכל לחתולים ואוכל לכלבים קיימים מזונות מרמות שונות, בשנים האחרונות "המצאנו" לעצמו כינויים שיעזרו לנו לחלק את סוגי המזונות לרמות אלו: מזונות רגילים, מזונות פרמיום ומזונות סופר פרמיום (יש כאלו האומרים אולטרה פרמיום).

ההבדל בין הרמות השונות מתבטא באיכות הרכיבים המרכיבים את השק, אחוזי הבשר/עוף/דג הנמצאים בשק, ערכיו התזונתיים (אחוז חלבון, אחוז שומן וכו') וכמובן המחיר לשק. כשבוחרים את האוכל לכלב חשוב לראות שמבחינה כלכלית זהו מזון שתוכלו לקנות לכלב אחת לחודש בערך.   חשוב מאוד לבחור מזון המוכר בשוק, עם תו תקן מוכר. פה אתם צריכים לעשות עבודת מחקר קטנה, לא להתעצל להיכנס לאינטרנט לקרוא על אוכל לכלבים, להתייעץ עם אנשים שמגדלים כלבים כבר הרבה זמן ולהתאים לכלבכם את המזון שאתם חושבים שהכי מתאים עבורו ומבחינה כלכלית עבורכם. אז אחרי שבחרנו מזון כזה חשוב להבין כמה דברים, יכול להיות שהמזון לא יתאים בצורה מיטבית לכלב שכן כמו אצל בני אדם גם אצל כלבים יש הבדל בין כל כלב לכלב. ומזון שהתאים לכלב אחד יכול שלא להתאים לכלב אחר. אל חשש, יש מספיק מזונות בשוק וכנראה שמהר מאוד תמצאו מזון המתאים גם לכלבכם. אז איך מזהים מזון שאינו מתאים?

בעיקר ע"פ ההשפעה הפיזיולוגית של המזון על הכלב.

 צואה- צריכה להיות מוצקה רכה ולחה טיפה, כלב שאוכל מזון טוב עם רמת נעכלות גבוהה אמור לעשות קקי פעם אחת ביום בממוצע.

פרווה- נשירה מוגברת, פרווה קשה מעידים על רמת מזון ירודה ולא מתאימה לכלב. על הפרווה להיות רכה מצד אחד וחזקה מצד שני (פרווה שלא נושרת בקלות).

עור- אם כלבכם מגרד ואתם שמים לב שאין עליו טפילים, לא תמיד אך לרוב זה יהיה קשור במזון. גירויים בעור, כתמים ועור יבש יגרמו לרוב ממזון שאינו מתאים לכלב אם כי במקרים כאלו יש להתייעץ עם וטרינר.

התנהגות כללית של הכלב- שימו לב אם כלבכם שמח, מקפץ, משחק או שהוא חלש וישנוני. חיוניות הכלב חשובה מאוד בהערכה שלנו את האוכל לכלבים.

אז מה היה לנו לסיכום, מבלי להיכנס יותר מדי לשמות ולחברות גדולות רק נאמר כאן שיש המון סוגים של אוכל לכלבים הקיימים היום בשוק. המשימה של התאמת המזון לכלב/חתול יכולה לפעמים להיות ארוכה ומתסכלת זה עניין של ניסוי וטעייה – עד שפוגעים. מרגע שהתאמנו לכלבינו את האוכל ווידאנו שהמזון מתאים לנו גם בכיס חשוב לשמור על כמויות האכלה קבועות ובשעות סדירות. לעניין זה חשיבות רבה (אך על זה נרחיב בפעם אחרת) ממש כמו אצל ילדים.