מהם החיזוקים בהם נשתמש בתהליך אילוף כלבים לצרכים?

כלב הוא תוספת משמחת במיוחד לחיים, בכל גיל ובכל מצב משפחתי. מחקרים רבים הוכיחו שנוכחות של כלב בבית תורמת למצב הרוח, מסייעת לפיתוח אמפתיה ותכונות מועילות אחרות ואפילו עשויה לחזק את המערכת החיסונית. לצד כל רגעי הנחת, עלולים להיות גם רגעים פחות נעימים - ובפרט עשיית צרכים בבית. כדאי לדעת שתהליך אילוף לצרכים מאפשר להקנות לכל כלב הרגלים נכונים, ולמנוע את אותן אי נעימויות, ובפרט אם משתמשים בחיזוקים הנכונים.

גדר תיחום

כלבים לא נוהגים לעשות את הצרכים במקום שבו הם ישנים וחיים. בהתאם אחד החיזוקים האפקטיביים ביותר הוא לתחום - כמובן לפרק זמן מוגבל - את אזור המחייה שלהם בבית. אפשר לעשות זאת באמצעות כלוב, אבל דרך מומלצת יותר היא גדר. הגדר מקנה מצד אחד חופש פעולה לכלב, ומצד שני לא מאפשרת לו להסתובב חופשי בבית, ומאחר שהוא לא יעשה את הצרכים באזור המתוחם עבורו, הוא יתרגל לעשות את הצרכים רק מחוץ לבית.

שימו לב: כמו אצל בני אדם, גם אצל כלבים היכולת להתאפק מוגבלת. אם תשאירו את הכלב זמן רב מדי תחום ע"י גדר מבלי להוציא אותו לטיול, הוא "יישבר" ויעשה את הצרכים בבית.

אינטונציות חיוביות

כשהכלב מבצע פעולה רצויה, ובמקרה זה עשיית צרכים מחוץ לבית, חשוב לפרגן לו על כך. אמנם כלבים מן הסתם לא יודעים עברית, אבל הם בהחלט יודעים לזהות אינטונציות חיוביות, ולכן מומלץ לדבר אליו בנימה חיובית במיוחד. מומלץ לעשות זאת מיד לאחר שהוא משלים את עשיית הצרכים כדי שהוא יקשר בין הפעולה לבין השמחה שלכם.

חטיפים

עוד פעולה שמבהירה לכלב שהוא עשה את המעשה הנכון היא לתת לו חטיף קטן. גם במקרה כזה, חשוב להעניק את החטיף מיד לאחר שהכלב עושה את הצרכים בחוץ, וכך הוא ילמד שאתם מעריכים אותו על כך - ויאמץ את ההרגל באופן קבוע.

יציאה מהבית בתזמון הנכון

חיזוק חיובי נוסף הוא יצירת שגרת יציאה מהבית שתאפשר לכלב להתפנות בלי לחץ. חילוף החומרים אצל הכלבים מחייב יציאה לעשיית צרכים תוך כ-20 דק' אחרי השלמת ארוחה, ואם גור שותה מים - הוא ירצה להטיל שתן תוך כ-10 עד 15 דקות (כשבמקרה כזה אפשר "להסתפק" גם בטיול קצר יחסית).

עוד תזמון מומלץ הוא אחרי יקיצה משינה: כשהם ישנם, גורי כלבים מן הסתם לא מרגישים צורך להתפנות, אבל כשהם מתעוררים נוצר אצלם צורך כזה תוך זמן קצר. גם משחקים ופעילויות גופניות משמעותיות עשויים לייצר צורך בעשיית צרכים, וחשוב לקחת זאת בחשבון.

בנוסף, מומלץ להיעזר בידע של מומחה בתחום על-מנת להתאים את החיזוקים לגזע הכלב וגם למאפיינים הספציפיים שלו. 

לפנייה למומחה אילוף כלבים לצרכים בקרו באתר טופ אילוף בכתובת https://dogaddict.co.il.

 

צריכים אוכל לכלבים קטנים או אוכל יבש לכלבים? פנו אלינו עכשיו!